Koń nie jest rzeczą

Koń nie jest rzeczą

W Polsce istnieje coraz więcej stajni, ośrodków jeździeckich i gospodarstw rolnych, w których konie są hodowane i utrzymywane w warunkach zgodnych z najwyższymi światowymi standardami. Niestety, są również miejsca, w których zwierzęta nie powinny przebywać, prowadzone najczęściej przez ludzi, którzy traktują je jak rzeczy. Wyjaśnię Ci, że koń nie jest rzeczą w rozumieniu ustawy o ochronie zwiertrząt, że jest prawnie chroniony oraz że przepisy ściśle określają warunki, w jakich zwierze powinno być utrzymywane i hodowlane oraz przewidują sankcje, za ich nieprzestrzeganie.

Bajka a rzeczywistość

Coraz częstszym widokiem w naszym rodzimym, polskim krajobrazie jest piękna, malowniczo ołożona stajnia, zbudowana z odpowiednich, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, z właściwie dopasowanym podłożem, myjką, wyposażona w jasne, przestronne boksy z zamontowanymi poidłami. Wokół pełnowymiarowej, krytej hali usytuowane są padoki oraz rozciągają się wielohektarowe łąki i pastwiska, a przebywające na nich konie mają zapewniony cień oraz stały dostęp do świeżej wody. Właściciel ośrodka dba o zdrowie i dobrą kondycję zwierząt, pilnuje, aby były regularnie szczepiane i odrobaczane, kowal i lekarz weterynarii są w stajni częstymi i mile widzianymi goścmi. W stajni pracują wykwalifikowani, odpowiedzialni i nienadużywjący alkoholu pracownicy a jakiekolwiek zachowania sprzeczne z dobrem koni nie są tolerowane.

Brzmi jak bajka? Być może dla niektórych. Wyżej opisane warunki utrzymywania koni powinny stać się jednak standardem i wzorem do naśladowania dla wszystkich tych, którzy podejmują się prowadzenia ośrodka jeździeckiego, stajni bądź hodowli koni. Z pomocą przychodzą przepisy prawne, w tym w szczególności przepisy ustawy z dnia 21 maja 2003 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. Nr 106, poz. 1002), oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Jedynie w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.

W ustawie o ochronie zwierząt, obok zasady poszanowania i ochrony zwierząt oraz opieki nad nimi, sformułowana została zasada, zgodnie z którą każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Zgodnie z tą zasadą każe zwierzę powinno być traktowane z uwzględnieniem jego potrzeb, z zapewnieniem mu należytej opieki i ochrony.

 W kolejnych postach opiszę Zachowania zabronione w rozumieniu ww. ustawy, a także przewidziane prawem sankcje za znęcanie się nad zwierzętami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *